/Vatikán/ Generálny prokurátor kapucínského rádu, otec Antonio Belpiede pri stretnutí s novinármi pripomenul, že 17. marca si pápež František príde uctiť tajomstvo stigiem na tele jediného kňaza v dejinách, otca Pia z Pietrelciny.
„Najznámejší stigmatizovaný svätec, sv. František z Assisi, bol diakonom,“ dodal.
San Giovanni Rotondo, kde je Páter Pio pochovaný, navštívili Ján Pavol II. aj Benedikt XVI., pápež František však bude prvým pápežom, ktorý sa vydá do Pietrelciny, rodného mestečka Francesca Forgioneho a miesta, kde sa mu v roku 1910 prvýkrát objavili stigmy.
„Je to prvýkrát, čo pápež prichádza nielen do San Giovanni Rotondo kde spočíva telo, ale tiež do Pietrelciny, teda presnejšie na Piana Romana. Pápež totiž nenavštívi priamo mestečko, ale miesto zvané Piana Romana, trochu vyššie na kopci,“ hovorí otec Antonio Belpiede a pokračuje: „O. Pio povedal – v Pietrelcine bol Ježiš, a tam sa všetko odohralo – Na tomto mieste je starý brest, pod ktorým otec Pio dostal stigmy, ktoré však neskôr zmizli. Definitívne sa potom objavili 20. septembra 1918 v presbytériu kostola v San Giovanni Rotondo.“
Pyžamo sv. Pátra Pia, ktorá ukazuje krvavé znaky spôsobené utrpením bičovania nášho Pána |
Od tejto udalosti teda tento rok ubehne sto rokov ...
„Áno, pripomíname si sto rokov od stigmatizácie, totiž od tej "verejne známej". Už predtým sa však stigmy objavovali a opäť mizli, aj preto, že otec Pio vtedy kvôli chorobe pobýval na odľahlejších miestach, v Pietrelcine, a správy o tom sa rozšírili až neskôr. Jeho stigmy zostali otvorené 50 rokov!
Lekárska veda nedokáže vysvetliť, ako je možné, že päť "pomliaždených tržných" rán, ako ich lekári definovali, mohlo zostať otvorených pol storočia bez toho, aby sa do nich dostala infekcia, došlo ku gangréne, a bez toho, aby sa nezahojili.
Otvorené, krvácajúce rany sa totiž podľa lekárov buď zahoja a uzavrú, alebo dôjde ku gangréne, ktorá následne vedie k smrti človeka.
Rany otca Pia však zostali otvorené 50 rokov a až v posledných týždňoch, krátko pred tým než zomrel, sa začali pomaly zaceľovať. Posledná chrasta odpadla deň pred tým, než otec Pio zomrel.
Zomrel s rukami a nohami bez akejkoľvek stopy po ranách. To všetko je doložené vo viac ako stovke zväzkov beatifikačného a kanonizačného procesu."
Aké je posolstvo otca Pia pre dnešného človeka, ktorý je v porovnaní s jeho dobou - aspoň na Západe - ďaleko sekularizovanejší?
Otec Antonio Belpiede hovorí: "Poviem vám to veľmi synteticky a stručne: Nájdite seba samého pod stromom Kríža. Človek sa stráca, keď sa vzďaľuje Ježišovi Kristovi. Pod stromom Kríža je uzdravenie, spása, radosť, nádej, láska, život."
Masima